SSD ve HDD Arasındaki Fark Nedir? | Atari Kaseti | Güncel Oyun ve Oyuncu Platformu

SSD ve HDD Arasındaki Fark Nedir?

Anesteman

Admin
Admin
Kas 27, 2018
43
6
8
Samsun
#1
ssd-ve-hdd-farkı-min.png
SSD nedir?, SSD ve HDD arasındaki farklar nelerdir?, SSD kullanmak hangi avantajları sağlar gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler için araştırdık.
SSD (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü), verilerinizi depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalarından ve dahili devrelerden faydalanan sürücülere verilen isimdir.
Son yıllarda iyi bir bilgisayara sahip olmak isteyenlerin olmazsa olmazı haline gelen SSD’ler, geleneksel sabit disklerin bazı sorunlarını ortadan kaldırıyor.
SSD Nedir?
Geleneksel sabit diskler (HDD) verileri dönen metal diskler üzerinde depolar; SSD’ler ise herhangi bir hareketli parçalara sahip değildir. SSD’leri bir çeşit büyük USB belleğe benzetebiliriz. Bunun yanında SSD ve HDD aynı işlevi görürler; sisteminizi yüklersiniz, uygulamalarınızı kurar ve kişisel dosyalarınızı saklarsınız.

SSD Kullanmanın Avantajları Neler?

SSD’lerin HDD’lerin karşısındaki en büyük avantajı, hızlı olması. Geleneksel sabit disklere göre SSD’li bir bilgisayar çok daha hızlı açılır ve uygulamaları çok daha hızlı açar. Bilgisayarınızı ister iş için kullanın, ister oyun veya eğitim amaçlı, SSD’nin farkını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadığından, HDD’ler gibi aniden bozulma ihtimalleri daha düşüktür. Ancak bunun yanında arıza yapan bir SSD’den veri kurtarmak çok daha zor olabilir. SSD’lerin belirli bir yazma sınırı vardır ve bu sınıra eriştiklerinde kullanılmaz hale gelirler (ortalama bir kullanımda yıllarca kullanılabilirler.) Hareketli parçalara sahip olmaması, SSD’lerin oluşabilecek herhangi sarsıntılardan HDD’ler gibi etkilenmediği anlamına gelir.

Motorundan gelen uğultu ve disk kafasından gelen çıtırtılar, HDD’lerin ortak noktaları, SSD’ler ise tamamen sessiz çalışırlar. Son olarak SSD’ler, HDD’lerdeki “parçalanma” (fragmantation) sorununu yaşamazlar; bu sorunu otomatik olarak çözecek mekanizmalara sahiptirler ve müdahaleniz gerekmez.

Bununla birlikte SSD’lerin de bazı dezavantajları var. Bunların en başında SSD’lerin HDD’lere kıyasla yüksek fiyatları geliyor. HDD’lerde 500GB “giriş modeli” kabul edilirken SSD’lerde “giriş seviyesi” 128GB’a kadar inebiliyor. Dolayısıyla SSD’lere çok fazla para dökmek istemiyorsanız, SSD ve geniş HDD’yi bir arada kullanabilir, işletim sistemini ve en önemli uygulamaları SSD’ye yükleyerek hız avantajından faydalanabilirsiniz.
 

Parodo

New member
Ara 8, 2018
21
1
1
Kayseri
#2
ssdleri aktif kullanım için hddleri ise depolama gerektiren dosyalar için öneririm.