İşlemci ve Ram Ne İşe Yarar? | Atari Kaseti | Güncel Oyun ve Oyuncu Platformu

İşlemci ve Ram Ne İşe Yarar?

Anesteman

Admin
Admin
Kas 27, 2018
43
6
8
Samsun
#1
Çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayar içerisinde ‘’RAM’’ olduğundan haberdar olsa da, RAM’ın ne işe yaradığı ve nasıl bir önem taşıdığı konusunda net bilgilere sahip değildir. Bu noktada da RAM ne işe yarar diye soracak olursak, RAM, bilgisayarın en kritik parçalarından birisidir. Diğer adıyla da rastgele erişim belleğidir. Dosyaların hızla yazılıp okumasına izin veren bir depolama birimidir. Bu da bilgisayarın deyim yerindeyse her şeyi olmasını destekleyici bir unsur olmaktadır. RAM dosyaların düzenlenip depolanması konusunda sabit disklere oranla çok daha hızlı bir konuma sahip olduğu için de, sorunsuz bir şekilde RAM kullanımını sağlamak ve o doğrultuda da adımların atılmasını desteklemek mümkün olabilir. İşte bu sebepten dolayı da RAM kullanımı ve RAM üzerinden hareket etmek her zaman bir bilgisayar kullanıcısı için önemli bir nokta ve detay olarak kabul edilmek zorundadır. Bu da Ram’a bilgisayar kullanımı esnasında sıklıkla ihtiyaç duyabileceğinizi gösterecek bir konum oluşturmaktadır.
İşlemci ise en az Ram kadar önemli bir konuma sahiptir bir bilgisayar içerisinde. İşlemci ne işe yarar şeklinde sorduğumuzda da; bilgisayarın birimlerinin çalışmasını ve bu birimler arasındaki veri – data – akışının sorunsuz bir şekilde kontrol edip, işlenmesini sağlayan elektronik aygıttır. İşlemciler de oldukça işlevsellik önemi taşıdığı için de veriler üzerinde yapılan işlemlerde her zaman sonucu güçlü ve olumlu bir yapı elde etme olanağı da yakalamış olursunuz. Yani bir bilgisayar açısından İşlemci aşamaları da çok yöntemli bir düzeyle birlikte önem taşıyıcı bir konumu beraberinde getirmiş olacaktır. Bu noktada da bilgisayarın genel yapısının dengeli bir sistemde kontrolde kalması açısından her iki etmenin de titizlikle sağlanması gerek.
Tüm bu hususların her birisini göz önüne aldığımız zaman İşlemci ve Ram ne işe yarar sorusunun cevabında her iki işleyişin de birbirini tamamlayan unsurlar oluşturduğunu da söyleyebiliriz. Ram depolama aşamalarını şekillendirdiği esnada, işlemci de veri akışının sorunsuz bir şekilde işlenmesini sağlamaktadır. Bu da bilgisayarınız içerisinde hızlı bir kullanım alanını ortaya çıkarmaktadır.
 
Son düzenleme: