DirectX Nedir? İçeriği Nelerdir? ve Ne İşe Yarar? | Atari Kaseti | Güncel Oyun ve Oyuncu Platformu

DirectX Nedir? İçeriği Nelerdir? ve Ne İşe Yarar?

Mars

Admin
Admin
Kas 27, 2018
22
3
3
Samsun
#1

DirectX Nedir ve Ne İşe Yarar?
• Genel olarak DirectX, oyunlar ve uygulamalar ile grafik kartınız ile alakalı sürücüleri, ses ve diğer bilgisayar donanımları arasındaki bağlantıyı sağlayan bir tür gelişmiş arayüz olmasına karşın herhangi bir oyunun içerisinde bulunan gerçekçi efektleri ve sesleri en üst kalitede deneyimlemenizi sağlar. Bir nebze DirectX, sahip olduğunuz donanıma direk ulaşarak oyunlarda ve uygulamalarda daha hızlı olarak sisteminizin çalışmasını sağlar.

DirectX Ne İçerir?

• DirectInput: Fare, klavye, joystick gibi aygıtların giriş, çıkış ve verilerini Kayıt eden ve yöneten arabirimidir.

• DirectSound: İki ve üç boyutlu sesler ve ses kartların da bulunan arayüz için kullanılır.

• DirectMusic: Windows içerisindeki tüm ses bileşenleri diyebiliriz.

• Direct3D: ATI ve NVIDIA ile birlikte geliştirilmiş ve ekrana 2 veya 3 boyutlu görüntülerin aktarılmasını sağlayan API’lerdendir.

• DirectPlay: İnternet ve ağ üzerinde bulunan oyun bağlantılarını ve hem oyun içi sohbet hemde oyun verilerinin korunmasını sağlar. Aynı zamanda TCP/IP, IPX, Bluetooth ve doğrudan modem bağlantılarını büyük ölçüde destekler.

• DirectDraw: API, render ve grafik uygulamalarını hızlandırır tam ekran pencere ve gömülü ekranların çalışmasını sağlar.

• DirectShow: İnternet üzerinde bulunan çoklu ortam dosyalarını yakalama ve oynatma imkanı sağlamakla birlikte ASF, AVI, DV, MPEG, MP3, WMA, WMV, WAV gibi birçok ses ve video biçimlerini de destekler.

DirectX Tarihçesi ve Sürümler Arası Görüntü Farkları?
• İlk olarak 1994 yılında, Criag Eisler, Alex St.John ve Eric Engstrum tarafından geliştirilerek DirectX ilk sürümüne kavuşmuş oldu. O zamanlarda geliştiriciler hiç hız kesmeden DirectX 2, 3 ve 4. sürümlerini geliştirdi ancak 4.sürüm piyasaya sürülmedi ve o yıl aynı süre zarfında 5. sürüm piyasaya sürüldü. Toplamda dört sene sonra yani 1998 yılında ilk DxDiag destekli DirectX 6 piyasaya sürüldü. 1998 Yılından 2002 yılına kadar uzanan süre içerisinde sadece optimizasyona önem veren DirectX 7 ve DirectX 8 sürümleri çıktıktan sonra 2002 yılının sonunda yerini DirectX 9‘a bıraktı. DirectX 9 2004 yılına kadar birçok farklı sürümlere güncellenerek 2006 yılına yani DirectX 10’nun piyasaya sürülene kadar gün yüzünde kalmaya devam etti. Windows Vista ile birlikte çıkış yapan DirectX 10, DirectSound ve DirectInput gibi büyük yenilikleri de beraberinde getirdi. Hemen ardından Windows 7 ile birlikte şimdiler de halen kullanımda olan DirectX 11, kendine has yenilikleri ile birlikte tanıtıldı. DirectX 11, Tessellation özelliği ile çok daha fazla poligon seviyesine ulaşmış ve ekranda görünen detay seviyesini en üst düzeye çıkarmayı başarmıştır. Şimdilerde birçok kullanıcının sahip olduğu ve donanımı için işletim sistemi olarak Windows 10 kullandığını biliyoruz ve tabi ki de bu işletim sistemine özel olarak piyasaya çıkış yapan DirectX 12 den bahsetmezsek olmaz. Kısacası DirectX 12, muazzam düzeyde poligon artışı sağlayarak bilgisayar donanımı üzerindeki yükü azaltıp, donanımımızın sahip olduğu gücü çok daha iyi kullanarak bize tamtamına %40 civarında bir performans artışı sağlıyor diyebiliriz.